GEZİ BOYUNCA

Yabancı ve Sosyalist idareye sahip bir Ülkede olduğunuzu unutmayınız. Seyahatiniz esnasında işlenebilecek herhangi bir suç durumunda bu ülkenin kanunları geçerli olacaktır. İnsanlarla tartışmayınız ve elle temas etmeyiniz. Bu Çinliler için çok onur kırıcıdır. Sadece tokalaşmanız yeterlidir, öpmekten kaçınınız.

Çin’de beklenmedik herhangi bir durum ile karşılaşılması halinde, Elçilik veya Konsolosluk ile irtibata geçiniz.

PEKİN ELÇİLİK TEL : +86 (10) 6532 1715 

GUANGZHOU ELÇİLİK TEL : +86 (20) 3785 3093 

ŞANGHAY KONSOLOSLUK TEL : + 86 (21) 6474 6838

Hong Kong ve Çin kara yolu gümrüklerinden geçerken bagajların muhakkak araçtan indirilip, bagajlarla birlikte pasaport kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Uçaklarda kişi başı 20 kg’lık bagaj sınırına dikkat edilmesi gümrük geçişlerinde kolaylık sağlayacaktır. 20 Kg’ın üzeri bagajlar için ek ücret talep edilmektedir.

Otellerin shuttle saatleri dışında herkesin kendi başına fuara gideceği dönüşlerde de tekrar shuttle saatlerini kaçıran yolcular ulaşımlarını kendilerinin yapacağı unutulmamalıdır. Shuttle’ları kaçıran müşterilerimiz için şirketimizin özel hizmeti yoktur.

Oteldeki minibar, kuru temizleme, özel tv kanalı gibi servisler ekstra ücrete tabidir. Otelden ayrılırken bu hizmetleri kulllandıysanız kendiniz ödemelisiniz.

Rehberlik hizmetini üstlenmiş olan personel, müşterilerin hava limanı/otel transferi ve otel giriş-çıkış işlemleri ile mesuldürler. Kendilerine yapılacak talep ve ilave hizmetler ekstra ücrete tabi olup teknik şartlar dahilinde değerlendirmeye alınır.

Çin’de ve Hong Kong’da kredi kartı yaygın olarak kullanılmaktadır. Her yerde döviz bozdurmanız mümkün değildir. Bunun için yanınızda Amerikan Doları bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çin parasına “Yuen” denir. Takribi 100 USD – 630 Yuen’dir. Dolar paritesi 6.3 dir. Hong Kong para birimi Hong Kong Doları’dır. Dolar paritesi 7.73 dir. Takribi 100 USD – 773 Hong Kong Doları’dır. Konakladığınız otel veya bankalarda döviz bozdurmanız da mümkündür.

Çin’de Uluslararası konuşmaya açık GSM telefonlarıyla görüşme imkanı olduğu gibi Çin’den temin edebileceğiniz Kontörlü kartlarla da (100 kontör, ortalama 15 usd ) Çin’de daha ucuz konuşabilir ve Türkiye’den aranabilirsiniz.

Çinliler’in İngilizce seviyeleri çok iyi olmadığından arzu edenler için servis bedeli karşılığında profesyonel Çince-Türkçe tercümanlık hizmetleri verilir.

Otelde az da olsa çantalarınızı taşıyan kişilere bahşiş veriniz.

Türk tarzı yemek isterseniz, Arap ve Uygur restaurantlarına gidebilirsiniz. Gittiğiniz restaurantların merkezi  yerlerde olmasına dikkat ediniz.

Çinliler iş görüşmelerini yemekte yapmayı tercih ederler. Özellikle gidilecek akşam yemeklerinde balık restaurantlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Halk tuvaletlerini kullanmayınız. “Fast Food” restaurantlarını veya otellerinizi tercih ediniz.

Taksi fiyatları çok uygundur. Genellikle taksi kullanınız. Otobüslere binip inmekte zorluk çekebilirsiniz. Metro ise kullanımı kolay ve rahattır.

Taksi şoförünün sizi gereksiz yere dolaştirdığını anladığınız takdirde, taksinin ön camının sağında bulunan taksi numarasını not ediniz ve bu eylemi taksicinin görmesini sağlayınız. Cezası yüksek olduğundan dolayı ya sizden para almayacak ya da normal fiyatını talep edecektir.

Hong Kong Türk Vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Girişte 3 aylık vize verilir.

Çin’den Hong Kong’a geçtiğinizde Çin vizeniz “çift girişli” veya “çok girişli” değilse tekrar Çin’e giremezsiniz. Hong Kong havaalanından veya bazı diğer vize ofislerinden vize almanız gerekir. Fakat bu yöntem risklidir. Vize alamamanız durumunda Çin’e giremeyebilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce planınızı iyi yapın ve seyahat programınıza uygun vize alın.

Hong Kong’da fuar dönemlerinde boş oda bulmanız zordur. Bundan dolayı seyahate çıkmadan önce rezervasyonuzu yaptırmanızda yarar vardır.

Çin’den Hong Kong’a seyahatlerinizde tren, otobüs ve uçak yolculuğunu kullanabilirsiniz.

Şehirlerarası tren yolculukları yapmak için biletinizi en az bir gün önceden alınız. Aynı gün bilet almanız genelikle mümkün değildir.

Çin’de alışveriş yaparken pazarlık yapınız. Size çarşı pazarda verilen fiyatın yaklaşık dörtte birini önerebilirsiniz. Üzerinde fiyatların yazılı olduğu alışveriş merkezlerinde ise pazarlık yapmanız zordur.

Verimli Fuar Seyahatleri Dileriz.

ÖNEMLİ :

ÇİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK DUYURUSU

4 Aralık 2017 Tarihinden İtibaren Çin Vize Başvuruları Randevu Sistemi İle Biometrik Veri Alımı (Parmak İzi Alımına) Başlamıştır. Başvuru işlemleri ve Randevu Alımları Şirketimiz Tarafından Yapılmaktadır.

Biz Sizi Arayalım

Çin Vizesi hakkında detaylı bilgiler için sizi aramamızı istiyorsanız .Lütfen aşağıdaki iletişim formunu doldurunuz CALL CENTER  0850 888 76 09

Gönder